Home Dějepis Penicilin - zázračné dílo náhody

Penicilin - zázračné dílo náhody

Za řadou lidských objevů stojí obrovská píle a odhodlání, za dalšími velké peníze. Jiné by zase nikdy nevznikly bez pomoci náhody. Život Alexandra Fleminga (1881 - 1955) byl náhod plný. Díky jedné vyrobil lék, který zachránil miliony životů.

Alexandr Fleming byl syn farmáře. Studium medicíny mu zaplatilo dědictví po strýci. Na škole se věnoval chirurgii, ale nakonec se stal asistentem profesora bakteriologie. A tak začal zkoumat bakterie.

Vyčítají ti někdy rodiče, že máš v pokoji nepořádek? Tak jim pověz o Flemingovi. Svůj největší objev učinil jen díky své nepořádnosti. V létě 1928 studoval stafylokoka, bakterie způsobující hnisavá onemocnění. Pěstoval je v chemických miskách. Než odjel v srpnu na dovolenou, "uklidil" je kamsi do rohu svého pokoje. Když se po měsíci vrátil, všiml si v jedné z misek plísně zvané Penicillium chrysogenum. Za to po bakteriích v ní nebylo ani stopy. Penicilin, první antibiotikum (zabiják bakterií), byl na světě.

Fleming však neuměl plíseň oddělit od ostatních látek, a tak nemohl lék vyrábět ve velkém. To se povedlo až anglickým vědcům E. Chainovi a H. Floreymu. Všichni tři za tento úžasný objev získali v roce 1945 Nobelovu cenu.

Aktualizováno (Pondělí, 31 Březen 2014 15:04)